Test

Ogromna prośba do wszystkich którzy tu zaglądają - komentujcie, to co czytacie. I jeśli możecie to piszcie skąd jesteście i jak trafiliście.

Kajak Solar 410


Kajaka używam od kilku lat. Dałbym mu ocenę 4/5.  Poniżej kilka przydatnych rzeczy z nim związanych.

Kajak ma 410cm długości, 80 szerokości. W środku ma 39-40cm. Trzy komory, pompowany do 0,2 bar. Dostępny w kilku wersjach pokładów. Co można do niego spakować?



Instrukcja mówi o trzech osobach, ale to oznacza pływanie z kolanami pod brodą. Dodatkowo, wtedy rufowe siedzenie musi być przesunięte maksymalnie w tył, i jest w miejscu gdzie kadłub się zwęża. Z reguły z tyłu siedzi największy i jest mu po prostu ciasno w tyłek.


Dwie osoby mieszczą się komfortowo, natomiast przy dłuższych wyprawach na rufie robi się sterta bagaży.

Dla jednej osoby - można robić bardzo długie spływy, bez problemu można zapakować zapasów na kilka miesięcy.
Jeśli chodzi o nautykę. W stojącej wodzie, można płynąć z prędkością 4-5km/h. Da się popłynąć pod prąd, ale opór jest wyczuwalny. Jest też ogromna różnica w zależności od załadowania. Przy jednej osobie, w wodzie jest zanurzone dno i dolne części burt. Przy dwóch osobach i bagażu, kajak siedzi kilka cm głębiej i zaczyna ryć wodę. Dwie osoby oznaczają tylko pływanie z prądem.

Ważna informacja:
  Nadmiar słońca kajakowi szkodzi. Słońce oznacza ciepło, oznacza wzrost ciśnienia w komorach, w ekstremalnym przypadku oznacza eksplozję. Z reguły puszcza na szwie, i naprawy może dokonać tylko producent.
  Z praktyki różnych osób, wynika że boczne komory wytrzymują do 0.3bar. Znane są pojedyncze przypadki gdzie przepompowano do 0.35 i nic się nie stało ale nie polecam powtarzania tego eksperymentu.
 Jak rozpoznać że kajak łapie wysokie ciśnienie?
  •  Zaczyna robić się ciasny. Dno ma stałe ciśnienie (zawór nadmiarowy), burty nie. Wzrost ciśnienia powoduje że bardziej się prostują i przez to przybliżają do siebie.
  • Na powłoce uwidacznia się wzór siatki zatopionej w materiale. Robi się jakby bardziej chropowata.
  • Robi się wyraźnie sztywniejszy na fali.
Te trzy rzeczy zaobserwowałem już przy wzroście do 0.25bar. I są niezłymi sygnałami ostrzegawczymi.

  • Jeżeli planujesz zostawić kajak na brzegu - bezwzględnie upuść powietrza z burt - tak do 0.15bar
  • Jeżeli planujesz zostawić kajak na stojącej wodzie - zrób to samo. Kajak bez załogi unosi się na tyle, że burty w całości wynurzają się z wody. Bez chłodzenia mogą strzelić.
  • Jeżeli pogodynka mówi - skwar nieziemski, rano napompuj kajak do 0,17bar a nie do 0.2. Jeśli chcesz pompować na równo - koło 9.00-9.30 skontroluj ciśnienie.

Pakowanie, razem z suszeniem w ciepły dzień, zajmuje jakieś 20minut. Trzeba pamiętać że od razu po wyciągnięciu na brzeg, z burt trzeba upuścić część powietrza, żeby przy schnięciu nie eksplodował.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzieki za opis. szukamy kajaka na wajacyjne plywanie po jeziorach. wydaje sie ze Solar to fajny pomysł. dzieki za pomoc. P.

    OdpowiedzUsuń