Test

Ogromna prośba do wszystkich którzy tu zaglądają - komentujcie, to co czytacie. I jeśli możecie to piszcie skąd jesteście i jak trafiliście.

sobota, 30 września 2023

Podstawka pod kuchenkę turystyczną.

 Przedmiot z gatunku gadżet. Przez lata jeżdżenia pod namiot nigdy nie odczuwałem potrzeby posiadania. Ciekawość jednak to ciekawość więc przeszukałem  internety i znalazłem. U majfriendow za 12zl i drugie tyle przesyłka. Czekanie jakieś dwa tygodnie.

Ten podstawek jest nierdzewny i po złożeniu wielkości kuchenki Spark.

Rozkłada się dwustopniowo.


I w pełnej krasie wygląda tak.

Zaczepia sie go za rant butli i jest trochę kombinowania,  bo tam nie ma żadnego naciągu. Trzeba wiec odgiąć środek lekko w dół, a potem od góry nacisnąć na niego kartusz.

Całość wygląda jak powyżej

Użyteczność? Jeśli tylko jest możliwość postawienia kartusza bezpośrednio na ziemi, ławce, stole, piasku - podstawka jest całkowicie zbędna.

Ma niewielkie zastosowanie jeśli ustawia się kuchenkę na trawie. Zabezpiecza przed przechyleniem kuchenki przez odginającą się trawę.

Możliwe też ze będzie pomocna na śniegu, bo kartusz nie będzie się tak wychladzał.

Przydatność to mocne 2/10 , ale wygląda 9/10 więc profesjonalnie. 😉

piątek, 8 września 2023

Niezwykłe miejsce w Sosnowcu - tym razem od środka.

 Trza było zabrać liny do asekuracji.. 




Kolektor wybudowano zaraz po I WS na granicy Sosnowca i Jaworzna. Razem z nim powstał zbiornik rezerwowy wody, filtry, osiedle pracownicze oraz rozległa sieć wodociągów.
Na owe czasy była to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji w europie.
Po drugiej wojnie światowej system przebudowano i teraz zarówno pobór jak i zrzut wody odbywa się w zupełnie innym miejscu.
Dopóki działała kopalnia Olkusz Pomorzany, kolektor był niedostępny. Kopalnia wypompowywała ogromne ilości wody, co podnosiło poziom rzeki o około pół metra. Na kolektorze dochodziło do spiętrzenia i zostawało bardzo mało przestrzeni między lustrem wody a tymi opuszczanymi wrotami. No i nurt był zabójczo silny.
Można to zobaczyć na moim filmie sprzed kilku lat -  

  • Dawne ujęcie wody na Białej Przemszy ...  

 
Kopalnia przestała tłoczyć wodę półtorej roku temu. Poziom opadł, woda płynie czysta, denne muły zostały wypłukane. No i przede wszystkim temperatura wody znacznie się podniosła.

Przy obecnym stanie wody, da się tamtędy przepłynąć kajakiem. Bardzo ważne: jakieś 20m za kolektorem jest drzewko w poprzek nurtu, a kolejne 10m dalej kaskada na kamieniach. Kaskada ma koło metra wysokości (widać ją z góry w połowie filmu) więc kajak , zwłaszcza dmuchany trzeba spławiać.
Można zaoszczędzić sobie bardzo długiej przenoski - około 300m .

niedziela, 28 maja 2023

"Pojezierze Olkuskie"

 Kolega zza biurka sprzedał informacje o nowo powstającym jeziorze. Teren dawnej kopalni piasku, między Olkuszem a Bukownem, ulega właśnie samoczynnemu zalaniu. 

 Jak na razie przyrost jest rzędu 5cm/doba.


Pojechałem, obejrzałem, wygląda to tak


Zalany obszar to jakieś 80x50m. Wedle słów miejscowego Górnika, przyrost jest, ale nie aż tak szybki. W ciągu tygodnia woda przesunęła się o dwa rzędy drzew. Woda jest czyst i bardzo zimna, jak wszystkie w tej okolicy.

To jest najniżej położona część dawnej kopalni ,cała niecka ma jakiś kilometr długości. Wiec te początkowo przyrosty potem się zmniejszą. Zapewne też, i tu stawiam dolary przeciwko orzechom, nawet jak akwen zaleje się do końca, to będzie na nim obowiązywał zakaz kąpieli. Oczywiście będzie nagminnie łamany ;)


Przy okazji podjechałem do Bukowna, zobaczyć jak się ma zalew, który miał zniknąć po wyłączniu kopalnianych pomp. Zalew, wbrew dramatycznym wypowiedziom ekologów i aktywistów ma się dobrze. Pompy wyłączono w styczniu 2022. We wrześniu 2022 poziom wody spadł w sumie o 30cm. Teraz widać że o 10cm wzrósł