Test

Ogromna prośba do wszystkich którzy tu zaglądają - komentujcie, to co czytacie. I jeśli możecie to piszcie skąd jesteście i jak trafiliście.

Jaki kajak pneumatyczny kupić.

 Ostatnia aktualizacja 2022.07.07

Przeczytanie tego tekstu zajmie ci ze 20 minut. Ale naprawdę warto, w końcu wydasz nie mało gotówki a sprzęt kupujesz na lata. ;)

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Słowo wstępu.

 Dmuchańce przez długi czas były traktowane per noga. Sztywny polietylenowy kajak został uznany za non plus ultra, a pozostałe jako niewarte zainteresowania. Dmuchaniec ma jednak kilka ogromnych zalet. Latwość transportu. Dojeżdząmy na start, spływamy, wracamy pociągiem. Nie przejmujemy się zostawionym gdzieś tam autem. Podobnie ze składowaniem. Wystarczy wygospodarować kawałek szafy w przedpokoju. Z kolei ze względu na kształt i szerokość, choć tracimy na prędkości, to zyskujemy stabilność - dmuchaniec wybacza więcej błedów niż sztywny. ;)

------------------------------------------------------------------------------------------------

Wybieranie kajaka. 

  Warto sobie zapisac na kartce odpowiedzi na poniższe pytania.

  1. W ile osób będziemy pływać.
  2. Jak długie rejsy planujemy.
  3. Jaki styl pływania najbardziej nam pasuje.
  4. Jakie mamy możliwości przechowywania sprzętu
  5. Jakie mamy możliwości przewozu sprzętu.
  6. Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup. 

 Koniecznie trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Nie kupimy kajaka idealnego do wszystkiego. Nie sposób pogodzić dużej jednostki dla trzech osób z komfortowym pływaniem zwałek solo. Trzeba wybrać pod kątem tego co będziemy robić najczęściej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 Ilość osób i długość rejsów:

  • Zawsze pływam sam - kajak 3m długi będzie ok.
  • Czasem zabieram kogoś na jednodniowe pływanie bez bagaży - min 3.5m.
  • Chcemy płynąć we dwójkę na wyprawę - 4.1m to minimum, a wygodnie to 4.5m
  • Pływamy we trójkę - 4.7m i więcej.

Uważam że optymalnie to brać dwójkę. Bo dwójkę można ustawić łatwo jako jedynkę.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Preferowany styl pływania.

 Turystyka na rzekach i jeziorach - nada się prawie każdy. Trzeba zwrócić uwagę żeby nie miał samoodpływowego kokpitu lub żeby samoodpływ miał możliwośc zamknięcia. Inaczej po doładowaniu bagażami siedzimy w kałuży.

 Zwałki - trzeba sobie powiedzieć szczerze - lepszego niż Gumotex Safari do tego celu nie ma. Wzmocnione dno, pasy udowe, samoodpływ.

 Pływanie po morzu - konieczny samoodopływ lub możliwość doczepienia pełnego pokładu. Inaczej pierwsza fala zalewa kokpit. Kajak nie zatonie, ale wiosłować w nim potwornie ciężko.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 Możliwości przechowywania sprzętu.

  Jeśli mamy dostępne miejsce typu garaż, gdzie sprzęt może schnąć kilka dni, można brać kajaki dwupowłokowe.

  Jeśli jesteśmy ograniczeni miejscem do szafy w przedpokoju - TYLKO jednopowłokowe.

 Inaczej będziemy z musu trzymać mokry kajak co będzie uciążliwe dla wszystkich.

 Zresztą wiecie co? Zapomnijcie o dwupowłokowych. Jedyną ich zalety to wygląd i spora wytrzymałość w porównaniu do ceny. Jednak upierdliwe suszenie jest tak .... we że nawet duże sieci jak Decathlon przekonują się powoli do jednopowłokowych. Choć jeszcze kilka lat temu nie chcieli o tym słyszeć nawet.

 Jedna rzecz o której warto pamiętać. Z kajakiem jest jak ze śpiworem. Można go ciasno zwinąć, ale nie należy go tak przechowywać. Ciasne zwijanie jest po to żeby zajmował mało miejsca w transporcie. W szafie lepiej poświęcić mu więcej miejsca i dzięki temu wydłużyć żywotność o kilka sezonów.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Możliwości transportowe

  •  Jeżeli mamy do dyspozycji tylko własny grzbiet i komunikacje miejską - lepszym wyborem jest kajak z gumy niż z PCV. Po spakowaniu jest dwa razy mniejszy.
  • Jeśli mamy do dyspozycji wózek transportowy i/lub samochód, albo ktoś nas zawozi na pływanie, to wielkość kajaka nie ma znaczenia - można brać albo gumę albo PCV.
  • Innym słabo pakowalnym elementem jest tkanina dropstich. Zeby jej nie uszkodzić trzeba dokładnie przestrzegać instrukcji pakowania i nie ściskać na siłe. Przykładowo - Thaya jest około 10litrów większa po spakowaniu od Solara 019  a wymiar mają niemal identyczny.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

 Zasoby finansowe.

 Ten dział potraktujcie z przymróżeniem ucha. Ceny teraz zmieniają się szybko. 

  To jest zawsze najtrudniejszy element. Sporty wodne mają to do siebie że nie chcą być tanie. Absolutne minimum które teraz trzeba mieć na kajak, kamizelki i przynajmniej jeden szczelny worek to 1000pln.  Poniżej tej kwoty kupimy tylko ceratę w supermarkecie która rozpadnie się po trzecim użyciu.

  Jeżeli dysponujemy gotówką na poziomie 1300-1500 to starczy na jednopowłokowy kajak z PCV na nieco wyższe ciśnienie i o większej trwałości.

 Jeżeli mamy 1500-2500 to stają się dostępne kajaki hybrydowe z PCV z dobrą jakością wykonania i kilkuletnią trwałością.

 Od 2500 - 3500 - kajaki FullHP , kajaki z nitrilonu, większe hybrydy.

 Powyżej 4000 - hybrydy z nitrilonu i duże hybrydy z pcv . Za około 6000 można mieć wypasionego Rush 2 a to już jest top of the top.

 Jest takie powiedzenie że biednych nie stać na tanie rzeczy. Lepiej zaoszczędzić i kupić lepszy kajak niż kupować dwa razy. 

 Najlepszy czas na zakupy to koniec września-początek grudnia. Dużo firm sprzedaje modele powystawowe z 10-20% rabatem. Warto też odwiedzić targi Wiatr-i-Woda. Czasem można kupić bezpośrednio u sprzedawcy model wystawowy którego nie chce mu się już zwozić do firmy.

Choćby kusiło - NIE KUPOWAĆ markowych w Decathlonie. Nie dlatego że są złe czy coś, są jak najbardziej dobre.  Od 2021 można kupić Gumotexy i Scorpiony. Tyle że Deca ma około 1000zł marży!

 Za to na pierwszy raz można kupić SecondLife z Decathlonu - używki z ichniej wypożyczalni. Idzie urwać 200-500pln , tyle że trzeba jechać odebrać osobiście. Przy sprzedaży spisywany jest protokół (np kajak jest porysowany) i tego elementu potem nie obejmuje gwarancja.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

Sekcja techniczna - czyli co warto wiedzieć o kajakach.

  Zabezpieczenie przed rozerwaniem.

 Napompowany kajak, zostawiony na brzegu w pełnym słońcu może wybuchnąć. Od słońca rośnie temperatura a co za nią idzie ciśnienie w komorach. Różne firmy różnie to rozwiazują. Aquamarina daje duży margines bezpieczeństwa we wszystkich komorach. Gumotex daje duży margines bezpieczeństwa w bocznych komorach i zawór nadmiarowy w dnie. Decathlon w serii X100 daje zawory bezpieczeństwa w burtach i margines bezpieczeństwa w dnie. Identycznie robi Zelgear.

 Nawet Sevylor w tanich modelach, zamontował na burtach wskaźniki ciśnienia (sevytest) które pokazują kiedy kajak jest przepomowany.

 Grabner oczywiście jako top of the top, dał jednocześnie margines bezpieczeństwa i zawory nadmiarowe.

 Internetowy mit o materiałach.

 Mit który pojawił się na forach wędkarskich jak wchodziły kajaki z PCV. Materiał musi być GRUBY a jednostka CIĘżKA.

 Jest to bzdura. Liczy się jakość materiału. Przykładowo Hytex/Walmex (kajaki Zelgera) ma 0.65mm grubości a wytrzymuje bez problemu ciśnienie 0.3 bar. Z kolei "reinforced pcv" (kajaki Intexa) ma 0.75mm grubości a wytrzymuje 0.1 bar ciśnienia. Różnica ok 320%. 

 

  Akcesoria o których zwykle się nie myśli..

Skeg - taka mała płetwa umieszczona pod dnem. Bez niej większość dmuchańcówa ma tendencje do gwałtownego skręcania przy każdym ruchu wiosłem. Większość firm daje skeg w zestawie.  Minus skegu jest taki że zwiększa zanurzenie i obija się o przeszkody w wodzie. Przepływając przez próg można go czasem urwać. Niektóre firmy dorzucają dwie wersje skegu - długą na morze i krótką na płytkie rzeki.

Ster - tzw luxus do kajaka. Nie urwiemy go na przeszkodzie (sam sie podnosi), skorygujemy kurs na wiatr, lub błędy w wiosłowaniu.

Dopinany pokład -konieczny na morzu jeśli kajak nie ma samoodpływu. Na śródlądziu prawie nikt go nie używa.

Mocowania - ciężko powiedzieć żeby im więcej tym lepiej. Ale bardzo ascetyczny gumotex daje mało zaczepów i trzeba się nagimnastykować jeśli chcemy coś ekstra przymocować. Zelger daje z kolei tyle zaczepów że można wszystko i wszędzie. Na szczęście d-ringi (tak się zaczepy nazywają) do kajaków pcv można kupić w każdym sklepie z pontonami wędkarskimi.

Samoodpływowy kokpit - czyli kilka dziurek w dnie. Dzięki nim woda która wlała się przez burtę wypływa sobie pod dnem i w środku siedzimy w miarę sucho. No właśnie w miarę. W spartańskim Safari są to po prostu dziury. Jak dociążymy kajak i siądzie głębiej to przez te dziury wlewa się woda do kokpitu i siedzi się w kałuży. Fajniej jest jeżeli dziura w dnie ma zakrętkę, wtedy zależnie od stylu pływania możemy zamknąć/otworzyć odpływ.

Pawęż pod silnik - nie no bez jaj.... 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

  A teraz to na co zawsze wszyscy czekają - przegląd dostępnych konstrukcji.

 

Najtańsze jednopowłokowe kajaki z PCV.

 Do tej grupy zaliczają się Sevylor Tahiti, Sevylor Rivera, Intex Exporer K2  i wiele marketowców.

 Praktycznie wszystkie mają od 3,15 do 3.6m, poszycie grubości 0.5mm, 1m szerokości i ciśnienie robocze 0.06-0.08 bar.

 Po spakowaniu zajmują 50-70 litrowy worek. Jeśli planujemy pływać we dwójkę, bierzemy wersję trzyosobową, jak samodzielnie to dwuosobową. Inaczej siedzimy z kolanami pod brodą.

 Są idealne do jednodniowych wypadów z dziećmi nad wodę oraz do zabrania na camping.  Brak samochodu nie jest problemem, worek na kajak to zarazem plecak. Pompka i wiosła często są w zestawie. Ten sprzęt wymaga minimum dbania. Na koniec dnia wyciągasz go na brzeg, spuszczasz powietrze, przecierasz szmatką. Po kwadransie jest suchy. Spakowany zmieści się w szafie w przedpokoju, jest więc idealny dla tych co nie mogą przeznaczyć zbyt dużo miejsca na składowanie.

 Naprawy robi się łatkami dołączonymi do kajaka - bardzo proste. Kajak wytrzyma 3-4 lata jeśli się go nie przepompuje. Wskaźniki ciśnienia są na najczęściej zamontowane na stałe na burtach.

 Kajak od biedy może posłużyć do długiej wyprawy po rzece bez przeszkód. Przepływano takim Wisłę wzdłuż zanim się rozpadł.

 Jakie ma wady:

  • Jest miękki. Płynie się nim jak materacem. (btw wszystkie zdjęcia reklamowe są poprawiane w fotoshopie żeby kajak wyglądał na bardziej prosty )
  • Jest szeroki i wysoki więc stawia opór do wiatru.
  • Nie popłyniesz nim pod prąd, ani nie popłyniesz szybko.
  • No niestety ale łatwo go przebić.
  • W tej cenie nie ma ficzetów typu ster. Tylko Tahiti oferuje sprzedawany osobno skeg, ale jest on dość drogi. 
  • Nie ma też zaworów  nadmiarowych a materiał jest podatny na przegrzanie. Jeśli go zostawiasz na brzegu, MUSISZ spuścić część powietrza. 

 Koszt zakupu kajaka i kamizelek to około 1000pln.


 Troche droższe kajaki dwupowłokowe

 Do tej grupy zaliczają się Sevylor Hudson, Colorado, większość modeli Itivi, niektóre modele Aquamariny.

 Konstrukcja wygląda następująco. Z wodoszczelnego materiału jest uszyty kadłub z kieszeniami. Do tych kieszeni wkłada się pompowane komory wypornościowe. 

 Kilka lat temu najpopularniejszy był Sevylor Hudson (zdjęcie poniżej ze strony producenta)


 

Natomiast od mniej więcej 2017 rynek zdobywa seria Itivi z Decathlona. Mają bardzo korzystną cenę, ale moim zdeniem są średnio udanym klonem.

 Na zdjeciu powyzej (zdjęcie pochodzi ze strony sklepu) jest model trzyosobowy. Są dostepne jeszcze jedynki i dwójki. O ile do zalet zalicza się bardzo wytrzymałe dno zewnetrzne, cena i łatwy dostęp czesci zapasowych, o tyle konstrukcyjnie jest gorzej. Pierwsze egzemplarze przeciekały na łączeniu dna z burtami (pomiędzy czarnym a pomarańczowym materiałem). Hudson miał to łączenie podklejane a Itivi nie. Więc wiadro wody w kokpicie po godzinnym pływaniu było standardem. W 2017 poprawiono błąd, ale nie przez uszczelnienie szwu, tylko przez przeniesienie wyżej linii łączenia. Występowanie problemu przeciekania zostało zredukowane ale nadal występuje. Oczywiście producent zastrzega że kajak jest przeznaczony do maksymalnie trzygodzinnych wypraw. Więc kilkudniowy spływ z bagażami to wjście poza zakres projektowy ;)

Struktura dwupowłokowa ma swoje wady i zalety. Po pierwsze ciśnienie robocze jest wyższe - 0.1 bar, przez co całość jest minimalnie sztywniejsza. Po drugie zewnętrzny materiał jest dużo bardziej wytrzymały więc da sobię radę z większością leżących w wodzie gałęzi.

 Wymiary takie same jak w poprzednim przypadku - metr szerokości i długość od 3.2 do 3.8metra.

Jeśli chodzi o pływanie, to niewiele się różni od tych najtańszych. Szeroki, miękki, przyklejony do wody. Bezpieczny. Podobnie też dobieramy wielkość trójka dla dwóch osób, dwójka dla jednej. Do tych kajaków z reguły dodawany jest skeg.

 Do czego się nadaje najlepiej: kilkudniowe wyjazdy na camping, albo kilkudniowe spływy z nurtem rzek po niewymagających trasach. 

 Zupełnie się nie nadaje na jednodniowe wypady. Woda zawsze dostanie sie do kieszeni z pływakami. Zeby go dosuszyć trzeba go zdemontować - powyciągać komory i rozwiesić. Jeśli nie ma wysokiej temperatury, to potrafi schnąć trzy dni. Odpada suszenie go w łazience, trzeba mieć balkon. Wyobraź sobie taką sytuację: cały dzień na kajaku. Wieczorem solidnie zmęczony zwijasz go do auta i zawozisz do domu. Tam rozwijasz, wyciągasz pęcherze, rozwieszasz wszystko na sznurkach. Rano idziesz sprawdzić i przewieszasz bo nie wszędzie doschło. Trzeciego dnia to samo. W końcu suche, więc montujesz pęcherze w komorach i zwijasz do wora. I po każdym weekendowym pływaniu to samo. Zona krzyczy że sznurki albo łazienka zajęta. Po którymś razie, po prostu ci się go nie chce oporządzać i rzadziej pływasz.

 Co jeśli zwiniemy go na mokro? Zaśmierdnie. Nie pływamy w destylowanej wodzie. Glony, błoto, to wszystko zostanie w środku i będzie tyfić.

 Drugą dużą wadą jest delikatność wewnętrznych komór. Są zgrzewane i jeśli puszczą na zgrzewie trzeba wymieniać w całości. Co ciekawe TYLKO DECATHLON ma komory na wymianę.

 Jeśli więc raz do roku jedziesz z dzieciakami pod namiot, lub robisz jeden długi spływ w roku - będzie ok.

 Koszt zakupu kajaka i kamizelek to około 2000pln.

 Aha - z tego co zauważyłem, te dwupowłokowe nie mają żadnego zabezpieczenia przed przegrzaniem. 

Aktualizacja 2022 - Decathlon wypuścił zestawy do tuningu. Można wymienić standardową podłogę na podłogę drop stich. Dzięki temu kajak przeskakuje nautycznie półkę wyżej.

 

 Trochę droższe kajaki z PCV

 Do tej grupy zaliczają się m.in Intex Excursion PRO, Aquamarina Betta (patrzeć która wersja)

Te kajaki powstały dla osób które do tej pory używały tych najtańszych z PCV a chciałyby bez rujnowania budżetu mieć coś lepszego.

Dlatego w tych modelach producent używa grubszego PCV - 0.75mm i można je pomować do większego ciśnienia - 0.1 bar.  Jakby nie patrzeć to 33% więcej niż w tych najtańszych.

Wymiary prawie bez zmian, ten na zdjęciu ma 3.8m długości i 0.95m szerokości.

Można go wygodnie używać na jedno i kilkudniowych pływaniach. Nie ma problemu z suszeniem. Po spakowaniu worek ma około 80 litrów. Worek jest jednocześnie plecakiem.

Z tego co widziałem to do wszystkich jest skeg, czasem nawet w dwóch wersjach.

Sporo modeli ma też dno z zamykanym samoodpływem.

Zaden z tych które widziałem nie ma zaworów bezpieczeństwa - więc uwaga na słońce.

W zasadzie te kajaki łączą w sobie zalety i zastosowanie dwóch poprzednich grup.

Cena - to jest przyjemne zaskoczenie - 1500pln można mieć dwójkę z wiosłami i uchwytami na wędki.

Ten typ uważam za rozsądny wybór dla osób które podchodzą do kajakowania z dystansem. Ot zaczynam zabawę z takim sprzętem, ale nie jestem przekonany czy mi się spodoba.


Drogie kajaki gumowe - nitrilon, hypalon.

  Taka mała uwaga. Przez lata te kajaki były droższe od tych z PCV ale to co się wyrabia w 2021 to jakiś koszmar. Solar podskoczył z ceną z 2500 do 4000pln. Cena spadnie dopiero jak skończy się pobyt na nitrylowe rękawiczki lekarskie.



 Te kajaki są często pomijane bo nie 'wyglądają tak fajnie' jak te dwupowłokowe z Decathlona. Jakoś tak mało zaczepów, kształt taki serdelkowaty i tak dalej.

 BO TO MA NIE WYGLĄDAĆ, TO MA ROBIĆ ROBOTĘ.

 Pierwszą różnicą w stosunku do wcześniejszych jest materiał. Guma nitrilonowa zbrojona nylonem. Ten materiał ma legendarną trwałość - 15 lat i więcej. Dystanse jakie może pokonać kajak zanim zmęczenie materiału zacznie mu szkodzić - tysięce kilometrów.

 Druga różnica to ciśnienie - 0.2-0.25 bar, co powoduje że kajak jest dużo sztywniejszy. Nie ma już wrażenia pływania na materacu.  W dnie montowane są zawory bezpieczeństwa żeby nie pękł zostawiony na brzegu w słońcu.

Trzecia to wymiary - te kajaki są zdecydowanie smuklejsze. 0.76-0.83m szerokości, przy długości 3.7-4.5m.

 Sztywność i smukłość przekłada się na szybkość i mniejszy wysiłek przy pływaniu. Solarem po stojącej wodzie można zrobić 40+km dziennie, na rzece 70-80km. Jeszcze smuklejszym Seavawe da sie zrobić 100km dziennie na rzece.

 Jednowarstwowy, nienasiąkliwy materiał schnie w kwadrans. Jest przy tym bardzo elastyczny, więc po spakowaniu kajaki się z 30% mniejsze niż te z PCV. Jest odporny na przebicia. Dopóki nie trafimy na szkło, ostry kamień czy drut - nic mu nie będzie.

 W Europie jedynym producentem jest Gumotex:

  • Twist - jedna osoba na wyprawy, dwie na dzienne pływania
  • Solar, Thaya - dwie osoby na kilkudniowe spływy, trzy na dzienne pływanie
  • Seavewe - jak Solar plus przypinany pokład przez co można nim pływać po morzu.
  • Safari - krótki kajak z samoodpływowym dnem na zwałki i górskie rzeki. 
  • I jeszcze kilka innych dla wędkarzy, do szybkiego pływania na rafting itp.

Ten kajak jest idealny dla kogoś kto złapał zajawkę, wie że będzie pływał kilka razy w roku. Jednocześnie łatwość obsługi i pakowalność powoduje ze nie potrzeba ani auta ani miejsca do suszenia. 

 Tutaj taka uwaga - Solar i Seavave mają w opisie że można pływać od 1 do 3 osób. Tylko raz odważyłem się to zrobić w Solarze i nigdy więcej. Dwie osoby dorosłe i dziecko siedzą z kolanami pod brodą. Ucziwie - to jedno albo dwuosobowe kajaki. No chyba że jest jedna osoba dorosła i dwójka dzieci.

 

Więcej info o najpopularniejszym kajaku Gumotexa - Solarze - TUTAJ

 

Ekstremalnie drogie kajaki gumowe - hypalon i neopren.

 Jedynym producentem takich kajaków jest Grabner.

Materiał to guma hypalonowa zbrojona nylonem. Ciśnienie robocze 0.3-0.35bar. Zawory bezpieczeństwa na każdej komorze. Boczne komory nie są owalne tylko w kształcie 8 przez co kajak jest bardzo smukły.

 Długości od 4 to 5m. Dopinane pokłady, różne wersje, akcesoria.

 Cena najtańszego modelu to 8000 pln. Najdrożeszgo 15 000pln.

 Technicznie ten kajak ma same zalety. Łatwo się składa, jest trwały, mieści dużo bagażu przy jednocześnie smukłym kadłubie.

 Dla kogo? Myślę że tylko dla pasjonatów tego sportu którym Gumotexy przestały wystarczać.


 Kajaki hybrydowe - cały zakres cenowy

  Do tej grupy należą m in AquaMarina Steam, Scorpio Hybrid oraz Thaya i Rush z Gumotexa, Alfa oraz Spark z Zelgera, Itivi X100 z Decathlona. W 2021/2022 jest to najmocniej rozwiajająca się rodzina kajaków. Klonów tego rozwiązania jest masa,  różnią się w szczegółach. Wspólne cechy to jednopowłokowa konstrukcja, dno wysokociśnieniowe (air mata) i zawory odwadniające.

Aquamarina Steam 312 i 412

   Ciśnienie w burtach 0.1 bar (bez zaworów bezpieczeństwa), ciśnienie w dnie 0.3bar. Sumarycznie średnio sztywny kajak. Dziób i rufa płaskie i mocno zadarte do góry. Do tego dużo zaworów samoodpływowych. Sumarycznie, kajak dostosowany do rzek WW 3 i morza w niewielkiej odległości od brzegu. Aquamariny mają wyjmowalne dno. Minusem takiej "wygiętej w banan" konstrukcji jest mniejsza pakowność. Wersja 310 jest na jedną osobę, 412 na dwie. Ale, jeśli chcemy pływać na dłuższe rejsy to koniecznie trzeba wziąć dwójkę ale płynąć samemu. Dwie osoby i bagaże to za dużo dla tego kajaka.

Scorpio Hybrid 1 i 2 (zdjecia ze strony sklepu kanokajaki)

 Scorpio jest nieco odmienny od Aquamariny. Po pierwsze dziób jest bardzoej zbliżony do dziobu łodzi, podobnie rufa. Dzięki temu kajak jest nieco szybszy, ale nieco bardziej podatny na większe fale. Po drugie, scorpio ma wyższe ciśnienie. 0.2 w burtach, 0.5 bar w dnie. Przez to kajak jest bardzo sztywny.

Ma zawory odwadniające, ale jest ich mniej (większość ludzi i tak je zakleja). Ze względu na kształt kadłuba, pomimo tego że dwójka ma 390cm długości (22 mniej niż Aquamarina steam) jest od niej bardziej pakowny. Dzięki temu dwie osoby, z dobrze dobranym bagażem mogą się wybrać na kilkudniowy spływ. Dno w tym modelu jest zamontowane na stałe.  Powoduje to trochę problemów przy czyszczeniu, ale da się z tym żyć. I tak schnie bez porównania szybciej niż dwupowłokowe.

 Aha, Scorpio ma dobre siedzenia. Na tyle dobre że ludzie kupują je do innych kajaków.

Itivi X100 (zdjęcie ze strony sklepu)

 Sukcesor modeli Itivi 1-3. X100 również występuje w trzech wersjach. Jedno-dwu-trzyosobowej. Burty nabijane do 0.2bar z zaworami bezpieczeństwa, więc zostawienie na słońcu jest niegroźne. Dno nabijane do 0.34 bar  i pokryte od góry pianką antypoślizgową. Efekt uboczny tej pianki to izolacja termiczna dna, co również zmniejsza ryzyko jego przegrzania. 

Jeśli chodzi o sztywność to jest lepszy niż Aquamariny ale sporo gorszy od Sc koorpio.

Kajak jest bardzo szeroki i stabilny. Ma zawory odpływowe, ale trzeba je otwierać ręcznie. Ma również zawór do wylewania wody na brzegu, ale jest on umieszczony pod dnem więc jest ryzyko wyrwania go podczas przeciągania po zwałkach. Fotele słabo dopracowane, wiele osób się skarży po długim pływaniu. Pierwsze egzemplarze miały problem z odklejającym się dnem.

 Plusem rzeczy z Deca jest ich serwis. Nawet jeśli się coś zepsuje, to albo są części zamienne, albo wymiana gwarancyjna.

 Ten model moim zdaniem to  "familijna bagażówka" i to chyba tłumaczy wszystko ;)

 

Zelgear Spark/Alfa (zdjecie moje)

 Zelger produkuje twa typoszeregi: Alfa (okrągłe burty), Spark (owalne burty). Oba w wersjach jedno-dwu-trzyosobowych. Jedyna ma 370cm, dwójka 450, trójka 520cm.

 Dno jest wyjmowalne, ładowane do 0.5bar, burty do 0.25 bar z zaworami bezpieczeństwa. Dobry materiał, szybkość, masa mocowań. To są modele wyprawowe. Do 450 wchodzą dwie osoby oraz 120 litrów bagażu i ledwo to widać.

 Firma zapewnia bardzo dobry serwis i przede wszystkim  - robi kajaki pod indywidualne zamówienie, więc można sobie zażyczyć kilka ciekawych dodatków.

 Ich wada, to niestety rozmiar po spakowaniu. Taki już urok PCV że nie da się łatwo zwijać.

Więcej o niej możesz poczytać TUTAJ

 

Kajak z Kauflanda

 Popularność hybryd jest zaskakująca. Nawet w Kauflandzie pojawiała się takowa w cenie 1000pln. Nie  wiem na jakie ciśnienia, anie jakie oprzyrządowanie. Z wyglądu - jakby zbudował go ktoś kto kiedyś widział kajak.

 Sam jestem strasznie ciekaw tego wynalazku. Jeśli qualita pozwoli na co najmniej dwa sezony użytkowania, to może być hit  na wszystkich małych stawach.

 

 Kajaki hybrydowe schną szybko, po spakowaniu zajmują worek 90-130 litrów. Niestety mata DS wyjątkowo słabo się składa i nie wolno jej załamywać - stąd trzeba się dokładnie trzymać instrukcji przy pakowaniu.. 

 Dla kogo? Dla tych których kajaki wciągnęły i nie szkoda zapłacić im 2000-5000 za kajak. Równie dobrze nadają się do jednodniowych pływań jak i na wyprawy. Rush z Gumotexa ma dodatkowo dopinany pokład i certyfikacje morską. Aquamarina oraz Decathlon mają samoodpływowe dno i również dopuszczenie morskie, Zelgery to transportowce na wyprawy - nawet na kilka miesięcy.

Suszenie i pakowanie zajmuje trochę więcej czasu  - około pół godziny. Jest to związane z koniecznością wyjęcia dna i przetarcia go szmatką ;)

Z wymienionych powyżej Thaya i Rush mają niewyjmowalne wklejone dno - ich czyszczenie i suszenie zajmuje tradycyjny kwadrans.

Diabeł tkwi w szczegółach, których na pierwszy rzut oka nie widać. Tylko dwie firmy dają zawory bezpieczeństwa na bocznych komorach - Zelger i Decathlon. A to jest bardzo, bardzo przydatny ficzer do pływania latem.

Z kolei X100 z Decathlona ma śmieszny błąd konstrukcyjny. Zawór do wylewania wody na brzegu jest POD dnem a nie w kadłubie. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia go na zwałkach. Trzeba pamiętać żeby w odpowiednim momencie odciążyć rufę. Na X100 miałem okazję popływać i pomimo tego błędu jest to bardzo fajny kajak. Nawet zaryzykowałbym stwierdzenie że w relacji cena vs możliwości to jest TOP3


 

Kajaki wysokociśnieniowe - full HP

 Najbardziej znane modele to Aquamarina Tomahowk i Itivi X500.

 

 Ten kajak w całości wykonany jest w technologii DS. Tak jakby trzy deski SUP powycinane i ułożone w kajak. Ciśnienie we wszystkich komorach 0.6-1.0 bar zależnie od wersji. 

Najpopularniejsze to chyba Tomahowk 1 (dł 375 cm) i II (440cm). Zastosowaie paneli HP powoduje że burty są cienkie - 7cm dzięki temu nawet smukły kajak ma w środku ok 60cm szerokości.

Konstrukcja sztywna, duży margines bezpieczeństwa na przegrzanie i związany z tym wzrost ciśnienia. Cena... no cóż. jedynka to około 3000 pln, dwójka to 4000pln.

Kajak po spakowaniu jest bardzo duży - jednoosoby ok 140 litrów, dwuosobowy około 200 litrów. Torba na niego od razu ma kółka. 

Schnie szybko, pompuje się szybko. 

Minusy: mniejsze komory powodują że jest mniejszy zapas pływalności. TII ma tylko 220kg, a hybrydowy Spark o tej samej długości 350kg.  Oczywiście nikt tyle do kajaka nie wpakuje, ale mniej napakowany kajak siedzi płycej i jest szybszy.

Natomiast FULL HP mają niższą stateczność początkową - trzeba na nim bardziej pilnować kierunku fali i nie pozwalają na leżenie i spanie - fala może je obrócić.

Do tego płaskie burty są bardziej podane na wiatr przez co kajak słabiej się sprawdza na morzu czy dużych jeziorach.

Dla kogo fullHP? Dłuższe spływy z bagażem - na kilka kilkanaście dni. Jednodniowe pływania jeśli przywozisz go samochodem. Dobre rozwiązanie jeśli nie masz garażu - schnie szybko w domu leży tylko w torbie.

I na koniec o szybkości kajaków.

Tani kajak (sevylor rivera i podobne)  - osiaga na stojącej wodzie ok 3km/h.

Gumotex Solar - 4.5-5km/h, Seavave, Thaya  5-8km/h.

Hybrydy wyciągają 5-9km/h

Full HP można podgonić i do 11km/h.

Dużo zależy też od ilości załogi i bagażu. Wiadomo im więcej tym wolniej.

Oczywiście dmuchańca nie kupuje się po to żeby nim pędzić. Bo byle sztywny polietylen można rozpędzić do 15km/h. Ale, im lepszy mamy kajak tym mniej się męczymy przy typowej dla turystyki pływania 5km/h - czyli z prędością piechura. 

Aha, planując trasę nie można po prostu sumować prędkości. ;) Sam kiedyś wyczytałem że Wisła płynie 4km/h. Skoro na stojącej wodzie solarem płynę 5km/h, to wychodzi mi 9km/h. Więc od siódmej do siódmej, zrobię zapewne ponad 100km. W rzeczywistosci wyszło 82km.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Na razie tyle ;)

Jeśli ktoś ma pytania - zadawać w komentarzach.



77 komentarzy:

  1. Witam,
    Na początku napiszę, że mam 191 cm wzrostu i będę pływał z moim ośmioletnim synem po morzu w Chorwacji. Zastanawiam się na modelami Sevlora: Adventure Plus, Colorado, Hudson i na koniec Waterton. I co byś mi radził wybrać?
    Pozdrawiam
    Rysiek

    OdpowiedzUsuń
  2. Raczej intex excursion pro ver dwuosobowa albo aquamarina betta z klasycznym dnem. Są w podobnej cenie a oporządzić to latwiej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam,
    Czy Aquamarina Tomahowk II nadaje się na kilkudniowe spływy takimi akwenami jak Pojezierze Augustowkie, Czarna Hańcza,Rozpuda itp...? Albo jaki najlepszy na taką imprezę. Chciałbym, żeby służył jak najdłużej. 2 osoby + bagaż + namiot. Bardzo proszę o wskazówkę - nie miałem jeszcze kajaka pneumatycznego - pływałem tylko na plastikowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć.

      Tomahowk 2k jest spoko na dwie osoby plus bagaż. W poprzek za przednim siedzeniem wchodzi worek 40litrow. Taki sam tylko wzdloz mieści się za tylnym siedzeniem, tyle że wzdloz.
      W dziobie i rufie upchasz jeszcze po dwudziestce.

      Ważne - bierz ten 470k a nie 470c.
      K to kajak i ma niższe burty przez co łatwiej jest wioslowac.
      C to canoe i tam się używa pagajow, każdy wiosłuje tylko z jednej strony.

      Chyba że jest was dwóch wielki Chłopow po dwa metry to wtedy coś z zelgera.

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wpisy marketingowe, które nie zostały że mną ustalone są usuwane.
      Jeśli gokajak chce się reklamować to niech zagada jak czllowiek.

      Usuń
  5. witam pytanko jest takie co byś radził wybrać intex excursion czy itiwit x100 zaczynam dopiero więc budżet niewielki mogę poświęcić na próbę będę pływał sam raczej rzeki ale na odcinkach gdzie pływają komercyjni np. biała przemsza od maczek do trójkąta lub mała panew pusta kuźnica jezioro turawskie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej.
      X100 spokojnie się nada. Jest stabilny, dość sztywny i zrobiony z niezłych materiałów.
      Przy jednej osobie będzie bardzo płytko zanurzony więc prawie wszędzie przepłynie.
      Boczne Komory mają zawory bezpieczeństwa więc nie wystrzela od słońca.
      Przy okazji, jak na tak szeroki kajak jest on zaskakująco szybki.
      Wiosło 230 albo jeszcze lepiej 240cm.

      Minusy z którym musisz się liczyć :

      Podatny na wiatr. Na jeziorze nie raz się spocisz przy wiosłowaniu.

      Nie ma podnóżka, ale latwo go dorobić w smiesznych pieniądzach.

      Korek spustowy na rufie jest od dołu. Przy zwalce trzeba przechylić się do przodu tak zeby rufa przeszła nad.

      I jedna porada. Przy pierwszej serii deca miało problem z jakością. Więc jeśli go weźmiesz to napompuj go w pomieszczeniu do ciśnień nominalnych i zostaw na 24h. Przy okazji sprawdź czy są wszystkie zaczepy, rzepy itp.

      Nowe serię są jakościowo dobre, ale trzeba sprawdzić wszystko zeby nie dostać leżaka magazynowego.

      Usuń
  6. sorki bo nie dodałem blog znaleziony w necie jestem z Sosnowca i wiele pomogło czytanie tego co napisałeś.

    OdpowiedzUsuń
  7. Cześć,
    zastanawiam się nad Aqua Mariną Tomahawk, ale mam problem. Najczęściej będę pływał sam, od czasu do czasu z
    jednym lub dwoma pasażerami (np. żona i kilkuletni syn). Canoe odpada, to nie łódka dla mnie.
    Może orientujesz się czy w TII byłaby opcja posadzenia syna w środku? A jeżeli nie Aqua Marina TII to co zamiast tego?

    PS. fajny blog!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć.

      W aquamarinie da się pływać we dwie osoby dorosłe plus dziecko do jakichs sześciu lat. Dzieciak musi być mały.

      Żeby się spakować trzeba przednie siedzenie przesunąć maksymalnie ku dziobowi, tylnie maksymalnie ku rufie. A dzieciaka się sadza tyłem za przednim siedzeniem. Najlepiej na takiej małej karimacie do siedzenia.

      Polpywac w ten sposób da się maksymalnie trzy-cztery godziny i to z kilkoma postojami.

      Ponieważ siedzenia są wsuniete w węższe miejsca kadluba - burty uciskają uda.

      Alternatywą może być Scorpio ds 470. Dodatkowe 30cm ułatwi sprawę. Minusem Scorpio jest ogólna niższa jakość wykonania. Brak falochronów, ślady po klejeniu, gorsza wykończeniówka.

      Inna alternatywa to Alpha Z450. Tam spokojnie pomieścisz się ty, żona, i nastoletni dzieciak. Tyle że na samodzielnych spływach stracisz na prędkości. Alfa nie jest tak smukła jak aquamatina.


      Usuń
  8. Dzięki za odpowiedź! Z rodziną to raczej pływać chcę na rzekach pokroju Pilicy, natomiast samemu coś bardziej uciążliwego.
    Czy Twoim zdaniem Alpha nadaje się do zwałki? Wygląda bardzo solidnie, jest trochę lżejsza od Tomahawk, więc też na plus.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej.
      Jesli chodzi o wytrzymałość kajaka to Alfa bez problemu da radę. Na tym filmie -> https://www.youtube.com/watch?v=MzINmqHLHMI jest Spark, który jest zrobiony z tego samego materiału co Alfa.
      Gdybys sie na nią decydował, to trzeba zamowic ją z opcją montażu środkowego siedzenia. Wtedy masz pasy udowe dostępne jak siedzisz na środku.

      Kupic calkiem uniwersalny kajak jest niemożiwością. Gdybyś celował głównie w samotne zwałki i cięższe rzeki to optymalny bylby dla ciebie Spark/ALfa 370. Ale tam z kolei możesz zabrać maks dwie osoby, trzecia nie wejdzie.




      Usuń
  9. Witam, przede wszystkim serdeczne dzięki za super materiał - świetna robota!
    Mam pytanie. Pływanie raczej weekendowe, rekreacyjne, planuje tylko jeziora ewentualnie rzeki. Zazwyczaj jednoosobowo.
    Co byś sugerował?
    - Advaced Frame TM sport 1
    - Aqua Tomahawk 1
    - Aqua Memba 390 2
    - Itiwit x 500

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Celowalbym w Aqua tomahawk 1. Szybki, łatwy w czyszczeniu, wybacza więcej błędów niż x500.

      Drugi wybór to x500 ale w roczniku 2002 lub późniejszym. Wcześniejsza wersja miała trochę błędow. Ten jest piekielnie szybki, kosztem mniejszej stabilności.

      Advanced frame nie znam, wolę się nie wypowiadać.

      Memy nie bierz, dwupowlokowa.

      Usuń
  10. Hybrid Scorpio również ma niewyciągalne dno w technologii DS. Kajak naprawdę udany, choć przez dzioby z tworzywa nieco upierdliwy w pakowaniu. Sztywność o klasę wyżej niż X100+, zaś nautyka na plus względem Aqua Mariny Steam 412. Ogólnie najlepsze rozwiązanie z hybryd, jeśli mamy budżet do 2500 zł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Scorpio jeszcze nie pływałem, ale wygląda zacnie. Jak kupowałem hybrydę to długo się wahałem właśnie między scorpio a Sparkiem.
      Mógłbyś napisać coś więcej o tym kajaku?

      Usuń
  11. Ma ktos taki kajak z kauflandu? https://www.kaufland.pl/oferta/aktualny-tydzien/przeglad/strona-szczegolowa.so_id=20099117.html , https://leaflets.kaufland.com/pl-PL/PL_pl_KDZ_1760_PL26-LFT/view/flyer/page/52 Warty tych 999,- ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolejna ciekawostka. Wygląda że ma dno ds. W tej cenie mógłby być zakupowym hitem, ale jakość i trwałość to rosyjska ruletka.
      No i do sprawdzenia - jakie ciśnienie wariacie .

      Usuń
  12. Ło panie, jak to jest dobrze napisane. Szkoda, że takiego podsumowania nie znalazłem kilka lat temu ; ) Od siebie dodam - do kajaka bez zaworów bezpieczeństwa od razu bierzcie manometr.

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny materiał, wielkie dzięki. Szukam kajaka do weekendowego, kilkugodzinnego pływania po spokojnych rzekach (Warta, Prosna) lub jeziorach. Rodzinki 2+2 nie wezmę, więc albo będę pływał z synem 10 lat, albo max. z dwójką dzieciaków (7 i 10). Budżet do 1,5-2k na wszystko (kajak, wiosła, kapoki). Polecisz coś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. edit: W moim budżecie widzę Kajak Aqua Marina Betta 13’6″ BE-412 2022 lub Kajak Intex EXCURSION PRO 384 cm 2 miejsc. A może coś innego?

      Usuń
    2. Hej. Jeszcze jest itivi x100+. Teraz go przecenili na 1599 . Moim zdaniem najlepszy wybór jeśli musisz zmieścić się do 2000 zł. Zwróć uwagę żeby wybrać ten że sztywna podłoga i jednowarstwowym materiałem. Bo on w opisie różni się od standardu tylko znakiem plus ;)

      Usuń
  14. Hej potrzebuje kajaka dla dwóch osób, do raczej rekreacyjnego pływania po jeziorach i rzekach, ale bez ekstremalnych spływów i na wyprawy kilkugodzinne max 6h. Istotne jest dla mnie szybkie suszenie-nie mam miejsca kilkudniowe suszenie. Rozważam Itivi x 100, AquaMarine Stream lub lub Scorpico Hybrid. Proszę o wskazówki bo nie mogę się zdecydować.dzieki z gory

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co by nie wybrać będzie ok. Jedno na co warto zwrócić uwagę to gabaryty pasażera. Aqauarina ma 170kg nosnosci, scorpio kolo 200, a itivi 200 czy 210.
      Natomiast jeśli mieścicie się razem z bagażem w 170 kg to bierzcie aquamarine, bo się najlepiej składa (mało sztywnych elementow)

      Usuń
  15. Stoje przed zakupem sevylor yukon albo gumotex solar(cena gumotexa 4500zl nie ukrywam ze bardzo wysoka). Co mógłby Pan powiedzieć o tym Yukonie. Nadaje się to do czegos?? Nie bedzie to schło póznije tydzień? Chce plywac troche po dunajcu ww2 i holenderskich jeziorach. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bierz Solara. Wiem że cena wysoka, ale naprawdę warto. Znam właściciela yukona który go sprzedał od razu po przepłynięciu się solarem.
      Yukon poza świetnym wyglądem nie ma zalet.
      Lub jeśli będziesz pkywal sam to może twist 2n? To taki mniejszy solar.

      Usuń
  16. Witam, wybieramy się z mężem w tym rokum nad Gardę i zaplanowaliśmy, że urozmaicimy wypad zabraniem ze sobą kajaka. Dodam, że nie mamy doświadczenia, pływaliśmy kilku krotnie kajakimi będąc dziećmi po mini jeziorkach, wspólnie raz po bałtyku wzdłóż brzegu /nuda/. Na bazie opinii do których dotarliśmy do tej pory skłaniamy się najbardziej w kierunku Scorpio ds 471.. i już byśmy go zamówili gdybym nie dotarła do Twojego bloga...i teraz już nie wiem nic...Jednak Garda - duuuże jezioro, czasem fale, pływajace jachty - znowu fale...a my nie chcemy jakoś baaardzo się męczyć ani mieć obawy, że kajak może się wywrócić...nie chceme też ścisku, ani udźwigu do 180 kg (nasza masa razem to 165; 188 cm+177 cm wzrostu) - z tego względu Scorpio ds 471 ze swoim rozmiarem i wypornością trafił w nasze wyobrażenie potrzeb (w tym - ja się obijami i sobie leżę ;p a wiosłuje tylko mąż). Ale ! Czy Twoim zdaniem to na pewno jest dobry wybór? Czy jednak powinniśmy uderzyć w inny rodzaj kajaka? Wyjeżdżamy za 2 tyg. Będę wdzięczna za odpowiedź bo chyba sami tego nie rozwikłamy >< / pozdrawiam! /ce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Część.
      Bierzcie tego scorpio którego planowaliscie. Oboje jesteście wysocy i musicie mieć miejsce na nogi. ;)
      Ale musicie zrobić jedna rzecz. Opływać kajak przed wyjazdem. Jedna całą sobota na wodzie. Cala. Zobaczcie jak się zachowuje, jak nim balansować. Siadajcie na burcie, a na koniec go wywroccie i wpadnijcie do wody.
      Serio. Jak to ogarnięcie to sobie poradzić.
      Protip do balansowania. Nie przechylać się. Ciało i głową muszą być prosto do góry, a jak kajak się przechyla to się po prostu tyłkiem na a boki.

      Aha, koniecznie manometr i kamizelki.

      Gdybyście planowali zabierać małe dzieci to bym doradzał coś znobkymi burtami. Ale na dorosle osoby, nawet bez doświadczenia, będzie ok.
      Po tygodniu i tak będziecie pływać na stojąco ;)

      Usuń
    2. Cześć! Dzięki wielkie za odpowiedź! za nim wróciłam do domu i przeczytalam Twój wpis mąż zmienił zdanie w kierunku SPINERA HYBRIS 410 ... żeby postawić jako nadżędną wytyczną stabilność...Myślisz, że też będzie okej? /ce

      Usuń
    3. Będzie ok do tego wyjazdu który planujecie. Żeby wywrócić spinere trzeba siąść na burcie ;)

      Usuń
    4. Dzięki za pomoc! pozdrawiamy!

      Usuń
  17. Cześć
    Zastanawiam się nad kupnem swojego pierwszego kajaka.Chce pływać głównie po rzekach w okolicach Trójmaista, Kaszub w dwie osoby raczej na jednodniowe wypady.
    Znalazłem dwa używane :
    1.Gumotex Twist
    https://m.olx.pl/d/oferta/kajak-pompowany-gumotex-tiwist-2-CID767-IDW8XXZ.html
    2.Aqua Marina Tomahawk
    https://m.olx.pl/d/oferta/kajak-pompowany-aqua-marina-tomahawk-2os-CID767-IDWmo2j.html
    Co bardziej polecacie ?
    A może na start coś w niższej cenie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bierz twista. Jest lekki i bardzo bardzo mały po spakowaniu. Aquamarina miała by sens na dłuższe rejsy albo na dwuosobowe pływanie.

      Usuń
  18. A jest miedzy nimi duża różnica ?
    Aquamarina ma w zestawie dwa wiosła oraz finy. Najbardziej zależy mi na tym żeby kajak był wytrzymały i szybko wysychał.Dojeżdżać nad rzekę będę raczej zawsze autem.
    A może jeszcze coś innego na start ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak masz transport autem to bierz aquamaryne. Twist po spakowaniu jest trzy razy mniejszy co ma znaczenie np w pociągu.
      Ale aqua bije go na głowę ilością miejsca w środku.
      Oba mają finy, oba schną w kwadrans.

      Usuń
  19. A co powiecie o Aqua Marina Laxo 380 3 os. ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie warto. Scenie całymi dniami. A 3 osoby na 380cm wejdą pod warunkiem że dwójka to małe dzieci.

      Usuń
  20. Na początek.. Super forum - potęga wiedzy. WIELKIE DZIĘKI. Mam serdeczna prośbę: szukam jakiegoś rozsądnego dmuchańca, dla dwóch osób, czasem tylko dla siebie jako jedynka. mam 170 cm , ale sporo ważę, więc wyporność jak myślę jest istotna. Woda - jezioro i rzeka, morze raczej odpada. Pływanie głównie krótkie, ale też kilkudniowe wyprawy. Rozważam zakup Sevylora Yukona, ew.Intex Excursion PRO ale ostatnio wpadł mi w oko Scorpio Hybrid. Pływałem trochę na plastiku, ale ten nie wchodzi w grę ze względu na przechowywanie. Mogę prosić o jakąś podpowiedź/sugestię co ewentualnie kupić? Przewidywany budżet 2- 3 kpln. Z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dwuosobowy scorpio będzie najlepszym wyborem. Sevylor i yukon mają pięć razy mniejsze ciśnienie. Jeśli więc sporo ważysz , to wygialabys je w banana. Scorpio nawet jeśli staniesz na dnie , to ugnie się minimalnie. W podobnych pieniądzach i z podobnymi parametrami jest ciut większą spikera hybris 2. Warto ją rozważyć jeśli rozmiar po spakowaniu ma dla ciebie znaczenie. W odróżnieniu od scorpio, nie ma sztywnego dziobu inruby, przez co po spakowaniu jest mniejsza.
      Cokolwiek byś nie kupi, pamiętaj oanometrze.

      Usuń
    2. Wielkie dzięki za podpowiedź. I stopy wody pod kajakiem:)

      Usuń
  21. Hej
    Szacunek za artykuł, szukam kajaka głównie na wakacyjne wyjazdy do Chorwacji, pływamy głównie na zatoce, wody spokojne, do tej pory SUP. Ja mam 177cm i 75kg, dzieci 12 i 14 lat i rosną :) wychodzę z założenia; kupić raz a dobrze, z drugiej strony kajak będzie wodowany przez kilka tygodni 2 razy w roku, czasem jakieś jezioro w PL. Wstępnie wybrałem ALPHA 450 ale nie ukrywam, że prawie 7k to sporo. Jaką proponujesz tańszą alternatywę ?
    Myślałem o Itiwit X100+ ale nie wiem, czy nie za mały dla naszej trójki ? I jak z jakością ?
    Znalazłem jeszcze kajak Spinera Hybris 500 - co o nim sądzisz ?
    Przechowywanie, suszenie, przewożenie - jest dla mnie nieistotne przy wyborze.
    Pozdrawiam
    Jacek

    OdpowiedzUsuń
  22. Świetnie ujęte i zebrane informacje, pzdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  23. Dzięki za cały przewodnik po kajakach, przeczytałam dwa razy, najdokładniejszy jaki znalazłam w sieci po polsku.

    Zastanawiam się między Spinera Hybrid 410, a Scorpio Hybrid 2, będą pływać 2 dorosłe osoby, czasami z noclegami (a tym samym ze sprzętem), ale nie zawsze to będą wyprawy. Biorąc pod uwagę przemieszczanie się ze spakowanym kajakiem, te wydają się najsensowniejszym wyborem jeśli chodzi o wagę (gdyby nie waga i rozmiar, kuszący jest Aqua Marina Tomahawk 470K). We wstępie pisałeś, że na dwie osoby z bagażem długość to minimum 4.1, a Scorpio tyle nie ma, ale widzę, że go polecasz. Doradzisz proszę? Spinera, czy Scorpio?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czesc. W czasie jak ustalalem kryterium dlugosci, wiekszosc kajakow dmuchanych byla bardziej smukla. Z racji wygody, teraz wiekszasc jest o 5-7cm szersza. Dodatkowo Scorpio ma bardziej obszerny profil kadluba.Wiec czy 3.9 czy 4.1 nie robi juz duzej roznicy w pakownosci.

      Jednak na dwie osoby i planowane kilkudniowe splywy radzilbym raczej ta spinere 410 , bedzie po prostu troche wygodniej. No i jest troche lepiej pakowna - w sensie mniejszy plecak po zlozeniu.

      Usuń
    2. Dzięki wielkie za odpowiedź i poradę!

      Usuń
  24. Cześć, świetnie rozwinięty temat kajaków! Wisienka na torcie są odpowiedzi na komentarze! Sam szukam odpowiedzi na temat kajaku dla 2 doroslych 170 cm 78/55kg i 2 dzieci 140cm/35kg. Myslalem o aqua marina tomahawk air c3? Czy da sie nim plynac pod Prąd spokojnej rzeczki? Czy tonraczej szalenstwo ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Płynąć pod prąd się da , ale lekko nie będzie. Trzeba się do wioseł przyłożyć.
      Tomachowk C3 to canoe, nie kajak. Ma wyższe burty o kilka cm. Będą potrzebne dłuższe wiosłami coś podłożone pod siedziska, żeby wiosłować po obu stronach. A jeśli chodzi o cztery w sumie osoby, dzieci muszą siedzieć plecami do dorosłych i będzie ciasno. Dać się da, z tym że bez bagaZu.

      Usuń
  25. Hej, przede wszystkim gratuluję bloga. Fajne kompendium wiedzy o dmuchancach. A część o pływaniu po rzekach - myślę, że najlepsze zbiór info o czytaniu rzeki. No ale do rzeczy - trafiłem na stronke bo przymierzam się po paru latach do wymiany kajaka (znudziło mi się ciągle latanie Intexa Challengera - choć swoje przepływał). Myślę na AM Betta lub Steam. Za Betta przemawia cena choć obawiam się, że to taka kolejna budżetówka trochę. Steam ma drop stitch - jest coś jeszcze co je odróżnia ? Warto dołożyć tysiąca do Steama ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej warto dołożyć 1000 do drop stich. Jak sie przesiądziesz z challengera to będzie WOW. :)

      Oczywiście, weż dwójkę. ;) dokup manometr , tylko nie ten na pompkę i za jakiś czas, trzecia parę dring żeby zamontować fotel po środku.

      Usuń
  26. Witam. Do jakiej masy jest scorpio hybrid 2 ? Znalazłem info 300 kg ale to strasznie dużo. Tutaj w komentarzach ktoś napisał że 200 kg. Ktoś moze pomóc? Może coś innego w cenie(2000 zł?) Dla 2 osób + bagaż?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 200kg w scorpio to realna wartość, przy której jeszcze będzie płynął.
      Z podobnych to jeszcze spinera hybris , tylko tam trzeba siedzenia poprawić.

      Usuń
    2. Dziękuję. A czy ktoś miał doczynienia z Aqua Marina ripple? Rozmiarowo podobny do scorpio a 230 kg załadunek. Może by dało radę żeby godzinke z cała rodzinka po jeziorze pośmigać. Mam 2 małych dzieci i chciałbym czy bakcyla złapią. A nie chce od razu 2 kajaków 2osobowych kupować. Może ten ripple był by rozsądnym pomysłem.

      Usuń
    3. Geometria jest nieubłagana. Ripple jest krótsza i weższa niż scorpio. To znaczy że żeby uzyskać większą nośność musi być kilka cm głębiej zanurzona. To z kolei przełoży się na bardzo wolne pływanie.
      W scorpio będzie to samo. 200kg i płynie a 300kg i tylko się unosi.

      Usuń
    4. Wielkie dzięki i sorry że tak marudzę ale może faktycznie w takim razie tego scorpio ds410? Tylko czytałem opinie że tego typu kajaki nie są polecane nowicjuszom, że mało stabilne na wodzie. Ile w tym prawdy?

      Usuń
    5. Spoko. Pisałeś o scorpio hybrid, ten ma okrągłe burty i jest bardzo stabilny.

      Scorpio 410 który jest cały wykonany w drops Stich jest dużo bardziej pakowany, ale stabilny jak zwykły kajak.

      Więc trzeba pamiętać o balansowaniu i pilnowaniu fali.

      Po paru godzinach to wchodzi w nawyk więc dramatu nie ma.

      Usuń
  27. zastanawiam sie nad kupnem sevylor yukon - scorpio hybrid chce plywac w dwie osoby po rzekach takich jak mała panew ,ruda, kłodnica ,odra ,warta który kajak lepszy wytrzymalszy i wygodniejszy mam 188 cm a może jakaś inna propozycja kajaka w granicach cenowych
    ww kajaków

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Scorpio hybrid jest dużo lepszy. Warto też rzucić okiem na Spinera 400, przy twoim wzroście kilka cm kajaka więcej się przyda.

      Usuń
  28. Witam, też rozmyślam nad zakupem kajaku ( choć trochę mnie zmartwiło w Twoim opisie, że kajaki PCV to tak na 4 lata ) no, ale czy byłbyś w stanie mi pomóc, który będzie lepszy :) ja mam 184cm 95kg i mam zamiar po rzekach jak i jeziorach pływać. Zastanawiam się nad 3 modelami: Wattsup COD 2, Coasto, Russel 2P lub AIRCANOE CRUISER 470D DROPSTITCH. Zaznaczę, że nie na jakieś długie zaawansowane wyprawy.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć. A jak będziesz miał z transportem? Jeśli pociąg lub autostop to COD2 bo jest najmniejszy po spakowaniu. Drugi w kolejności ten Russel 2p.
      Rusel będzie szybszy (mniej się zmęczysz wioslujac) ale większy po spakowanaiu.

      Ostatni, Cruise 470 sobie odpuść. Jest po prostu za duży jak na jedną osobę. Miałby sens tylko jakbyś planował pływania głównie we dwie osoby z dużą ilością bagażu.

      Usuń
    2. Wielkie dzięki, transport różny, ale może być, że pociagiem lub autobusem. A pod względem wytrzymałości czy też żywotności jak to wygląda?

      Usuń
    3. A może Ty masz coś godnego do polecenia w tym w przedziale 2-3 tyś za komplet z 2 wiosłami?

      Usuń
    4. Z takich które testowałem to scorpio hybrid 2. Taki model pośredni. Czyli okrągłe burty i dobry drop sich w podłodze. Jedyna jego wada to niewyjmowalne dno i przez to truciej go wyczyścić.
      Z kilei zajęta jest dystrybutor. Może nie najtańszy ale solidny.

      Usuń
  29. Marcin, wielkie dzięki za robotę, zebranie wiedzy i doświadczeń. W dużej mierze ten artykuł, plus wiele Twoich komentarzy tu i na ForumWodne.pl, pozwolił mi wybrać pierwszy kajak (kupiłem Tomahawka, jedynkę, obecnie strasznie ładnie przeceniony na amazonie). Przyjdzie na Gwiazdkę 😃🌲Nie wiem, czy zdecyduję się go od razu testować w niskich temperaturach, bo, jak zrozumiałem pcv się z nimi nie lubi, ale jakiś opis wstawię tu w komentarzu, bo mało znalazłem informacji o wersji air-k 375. Planuję też jakiś tuning - potrzebuję więcej zaczepów i pokład. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej. A jak już przetestujesz to nie chciałbyś zrobić całej recenzji ze zdjęciami i wrzucić jako stronę tego bloga? Oczywiście z zaznaczeniem że to Ty jesteś autorem. Z tomachowkami jest kilka filmów na yt, ale brakuje choćby takich zdjęć jak mieści się w nich człowiek i ile bagażu wchodzi.

      Usuń
    2. Przyszedł. Na razie napompowałem w mieszkaniu. Wygląda ok, miejsca dużo. Pewnie, że napiszę jak się sprawuje i udostępnię tutaj z przyjemnością.
      Czy warto go testować w takich temperaturach +2° do +5°, czy lepiej poczekać aż będzie cieplej?

      Usuń
    3. Przetestować można. Ciepło się ubierz, załóż kamizelkę. Dwie godziny na wodzie wytrzymasz. Ustaw sobie wyjazd taj żeby plywanie kończyć jak będzie najcieplejsza część dnia. I nie zwijaj go ciasno, tylko tak trochę na odwal, żeby nie zaginąć za bardzo :)

      I tak pojedziesz i tak. Nikt normalny do wiosny nie wytrzyma

      Usuń
  30. Po pierwsze - wielkie dzięki za ten tekst. Najlepsze co znalazłem w temacie w polskim necie, fajnie systematyzuje zagadnienie. Po drugie - prośba o poradę. W oderwaniu od ceny (zakładając bardzo podobną) którą "dwójkę" by Pan najbardziej polecał: Wattsup COD 2, Aqua Marina Steam 412 czy Scorpio Hybrid II? Wielkie dzięki za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybierałbym między watsupem a scorpio hybrid że wskazaniem na ten drugi.

      Watsup warto brać jak trzeba oszczędzać miejsce po spakowaniu.

      Scorpio ma już potwierdzone opinie jest wygodny i ma dobry serwis posprzedazowy.

      Usuń
  31. A taki wynalazek? Story Division 2? Ponoć "duński chińczyk" ale w tej cenie FDS kusi. Cena początkowa raczej z tzw. tyłka, ale po obniżce... https://euroskateshop.pl/0601005062129-vconf.html?2=6125493

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego prawdę mówiąc nie znam, ale wygląda to jak scorpio ds470.

      Wszystkie te kajaki są Chin:) kwestia tylko jak dystrybutor podchodzi do gwarancji.

      Usuń
  32. Cześć autorze! Dzięki za przewodnik, świetna robota, szkoda że nie znalazłem tego wcześniej. Po nieudanych przygodach na SUPach wszelkiej maści, kupiłem sobie rok temu X100 i sprawdza się bardzo dobrze (o ile nie wieje), zwłaszcza jeśli chodzi o stabilność ale ... brakuje zwinności. Jestem dużym i ciężkim klocem więc do takiego x500 raczej się nie zmieszczę - co wg was się sprawdzi na krótkie ale szybkie spływy?

    PS. do x100 polecam kupić sobie 3 takie stateczniki, zamiast domyślnych czarnych, znacznie poprawiają stabilność i odporność na fale https://www.decathlon.pl/p/statecznik-itiwit-do-deski-stand-up-paddle-turystycznej-pneumatycznej/_/R-p-170904

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby zyskać na zwrotności i prędkości to kajak musi być węższy. Skoro jednak ma zachować komfort w środku to w środku musi być szeroki.
      Z drogich to może być spark370 lub taka. Z tańszych to scorpio ds370.

      Usuń
  33. Witam
    Rozważam zakup kajaku pneumatycznego (Rush II lub Spark) ale zastanawiam się czy są one wystarczająco odporne na pazury psa, mam na myśli ok 40kg. owczarka niemieckiego. No i też na ile sprawdziły by się te wymienione kajaki w układzie 1+pies lub 2+pies myślę o dystansie 10-15km

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli tylko pies nie próbuje się wspinać do kajaka z wody, to nie ma problemu. Na fw są relacje ze spływów z dwoma psami kajakiem AlfaZ. Z rushem też nie ma problemu. Warto zrobić łożysko z karimata żeby pies nie leżał w mokry..

      Usuń
  34. Cześć, będę wdzięczny za poradę. Szukam "sztywnego" kajaka dla 2 os. Sam ważę ponad stówkę. Wyprawy głowie jednodniowe, ale mogą być większe fale i wiatr. Zastanawiam się nad dwuosobowym itiwi 500 - ponoć jest stabilny, ale nie wiem ile w tym prawdy!? Lub sevylor pointer K2. Co byście doradzili?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. K2 będzie za miękki. Itivi500 wymusza pływanie w dwie osoby. Raczej proponowałbym scorpio hybrid 2, scorpio ds, lub jeśli gotowka pozwoli to Spark 450.

      Jest jeszcze itixix100 w wersji 3 osobowej halo budżetowa opcja.

      Usuń